Geplaatst 25 februari25 feb Populair bericht Door Lion Keezer Hallo Hans, Alles goed? Ik las net je laatste nieuwsbrief. Vooral het verhaal over de mislukte poging rond een zeezender voor Suriname. Ik heb zelf ook een anekdote over een andere poging om een vrije radiozender op te zetten door het Surinaamse verzet, enkele jaren later, ergens in de tweede helft van 1984. De exacte datum weet ik niet meer. Omdat jij een historicus bent, wil ik dat verhaal met je delen, ’ter leering ende vermaak’, (en paar kleine correcties wat betreft details in het nieuwsbrief artikel.) Maar het laat zien hoe de Surinaamse radioplannen niet stopten na die eerste mislukte poging en hoe dat verhaal verder ging. Eerst wat achtergrond over hoe ik hier totaal onverwacht bij betrokken raakte: VINTAGE ZENDERS VOOR DE LANDPIRATEN Zoals je misschien wel of niet weet, was ik in die tijd (’81 – ’86) nauw betrokken bij Radio Decibel in Amsterdam, een van de grootste en meest succesvolle FM-landpiraten van die tijd. Net als die andere grote piraat, Hofstad Radio in Den Haag, gebruikten wij ook uitsluitend de krachtige FM-zenders die bekend stonden als ‘Harry’s’: de piratenkoosnaam voor de bekende, oerdegelijke (Duitse) Rohde & Schwartz VHF-luchtvaartbakens die ooit net boven de FM-band werkten. Veel Duitse zenders die in de jaren 50 en 60 waren gebouwd, waren in de jaren 80 verouderd en werden gesloopt of verkocht in speciale dumpwinkels voor vintage electronica apparatuur. Ze waren zeer populair bij landpiraten, die ze in grote aantallen kochten. Deze ‘Harry’s’ werden vervolgens door gespecialiseerde technici Ed Bakker en Cees Graafland vakkundig omgebouwd tot circa 1 kW FM-zenders – hoewel meestal slechts een paar honderd watt effectief werd gebruikt, zodat de buren van Decibel aan de Da Costakade nog televisie konden kijken… HK: Voor het complete verhaal verwijs ik je naar onze site offshore radio info https://offshoreradio.info/surinaamse-project-wat-gebeurde-er-daarna/ Ed Bakker in 1981 met 2 German Rohde & Schwarz FM zenders van Hofstad Radio in Den Haag
Geplaatst 25 februari25 feb Er zou wel een behoorlijk sterke AM zender nodig zijn geweest voor dit project. De afstanden in Suriname zijn groot. Ook had men een KG zender van de Wereldomroep kunnen huren op Bonaire of de 500 kW zender van TWR eveneens op Bonaire die Paramaribo haalde. Waren wel dure opties. Zoals gezegd had de Wereldomroep wel uitzendingen richting Suriname op 6015 kHz waar ik zelf nog aan meegewerkt heb. Op een gegeven moment, vlak voor de uitzending, werd mij gemeld dat alle radio TV zenders in Suriname waren uitgevallen wegens een grote stroomstoring. Ik zou De enige zijn die nog te horen was in het land. Bizar.
Geplaatst 25 februari25 feb Auteur Op 25-2-2025 om 21:07 zei Juul: Mooi verhaal Ruud. Het verhaal is door Lion Keezer geschreven Juul en Ruud plaatste de bovenstaande opmerking
Doe mee aan het gesprek
Je kunt nu een bericht plaatsen en later registreren. Indien je al een account hebt, kun je je nu aanmelden om het bericht met je account te plaatsen.
Opmerking: Je bericht moet eerst worden goedgekeurd door een moderator voordat het zichtbaar is.